Yazı Detayı
15 Eylül 2019 - Pazar 23:58
 
BOHÇACI
Öztürk Polat
ardahanmedya@gmil.com
 
 

Seksen beş model Ford minibüs homurtular içinde yaylanın girişinde durduğunda güneş neredeyse tepeye çıkmak üzereydi. Bir gün önce yağan yağmurun ıslattığı toprağın kokusu minibüsün içini doldurmuştu. Mistik toprak kokusu ciğerlerine dolunca kendini canlanmış hti. Minibüsün penceresinden yaylaya göz attı. Yaylada süt sağımı devam ediyordu. Evlerin önünde, memeye kavuşmak için sabırsızlanan danaların sesleri arşa çıkıyordu. Süt önce insanların ihtiyacı için sağılacaktı. Memede kalan da dananın nasibiydi. Tabi ki Berivan memede süt bıraktıysa… Yaylaya girip satış yapmak için sağımın bitmesi ve hayvanların toplanmasını beklemek zorundaydılar. Sağım zamanı kimse yüzlerine bakmazdı.
 

Minibüsün arka koltuğuna istifledikleri bohçaları sırtlarına alarak ormanın eteğine doğru yürümeye başladılar. Uzun sarıçam ağaçlarının kuzeye bakan gövdesine sırtını dayayarak bohçalarını açtılar. Sığırcık, ala karga ve serçe ötüşlerine bir süre kulak verdi Döne. Kuş sesi, toprak kokusu ve esen yelin serinliği ruhuna dinginlik katmıştı. Bohçanın içindeki çeyizlikleri; menekşe, papatya ve gelincik çiçeklerinin boy verdiği çimenlerin üstüne yaydılar. Kırışan, dağılan masa örtüleri, dantelli nevresim takımları, elbiselik kumaşları düzelterek bohçalarını sıkı bağladılar. Yaylaya doğru yeniden göz attı. Yaylada sağım bitmiş, sürü toplanmış, Kaniya Sar’a (soğuk çeşme) doğru yol almıştı. Yaylaya girmenin tam vaktiydi. Dört kadın hep birden ayaklandılar, “Ya Allah, bismillah” diyerek yaylanın içine doğru yol aldılar. Kadınlar ikişerli grup halinde, bir grup yolun alt tarafından, diğer grup yolun üst tarafından yaylaya girdiler.

 

Bohçacılar yayla sakinlerine geldiklerini gür bir sesle haber veriyorlardı: “Bohçacı geldi hanımmm, gelinlik kızlara el emeği çeyizliklerim var, masa örtülerim var, fistanlık kumaşlarım var… Bohçacı geldi hanımmm…” Yaylacıların sağımı bitirdikten sonra kimi sütü makineye vuruyordu, kimi zavota verdiği sütten boşalan kovalara çeşmeden su dolduruyordu. Bohçacıların çığırışları dikkatini çekmişti. Apê Hêmoların kapısında toplanan kadınlar bohçacıların başına üşüşmüştüler.

 

Toroslardan gelen esmer kavruk yüzlü, çatlamış dudaklı, elleri bileklerine kadar kınalı bohçacıların mallarını pazarlamak için hünerlerini sergilemeleri, yaylacı kadınlar tarafından ilgiyle izleniyordu. Mallarını satmak için bildiği bütün pazarlama tekniklerini kullanan Döne’nin dili damağı kurumuştu. “Gııı hayrına bi tas su ver!” Delal anasına dürttü. “Ana ana, poşa qari bi tas su istiyer…” Delal’ın anasına söylediği sözü duyan Döne, içini çekti: “Poşa degilik kızım, Çukurovalıyık. Bizim oralarda güneş tepemizden hiç eksilmez, gün ağarmadan pamuk tarlasına girerik, sıcağın altında çalışır dururuk. Bu yüzden kavruktur rengimiz. Hem poşa olsam ne olur ki, İnsan değilmiyik hepimiz?”
 

Delal pot kırdığını anladı. Utanarak avluya girdi bir maşrapa su getirdi. Mahcubiyetinin verdiği utanç ile maşrapayı Döne’ye uzattı. Döne suyu kana kan içtikten sonra, “su gibi aziz ol guzum…”, dedi. Yaylacı kadınlar bohçanın içinde ki çeyizlikler ile ilgilenirken, Dönenin buğulu gözleri Tek Çam üzerinde sabitlendi. Aklı, Döne’yi Torosların eteğindeki bir çeltik tarlasına götürdü. Botan’dan gelen Koçerlerin çeltik tarlarında çalışırken yaşadıkları geldi gözünün önüne. Kürtlerin su içtiği çeşmenin kurnasını yıkayarak susuzluğunu gideren Toros Köylülerini hatırladı. Mevsimlik Kürt işçilerin memleketlerine döndükten sonra, yaşam alanlarının kireçlenerek dezenfekte edildiği an geldi gözlerinin önüne. Çukurova’da Kürtler hor görülürken, sessiz kaldığı için utandı. Çukurova’da onların yaptığını, Serhat’ta kendine yapılmıştı. Delal’in yüzüne vurduğu gerçeğe kızamadı, sadece utandı. İnsan olan bir başka insanı dışlar mıydı? İnsanı renginden, dilinden dolayı küçümseyen insan olur muydu?... Yüzüne vuran yayla yelinin serinliği ile kendine geldi. Bohçasını topladı. Omzuna aldığı yükü ile seksen beş model forda doğru yola koyuldu.

Öztürk Polat.

 

 

 

 
Etiketler: BOHÇACI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı UA-45601042-1