Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 20:26
 
ˮYüksekdağ, aynı fiilden dolayı iki defa yargılanıyorˮ
Politika Haberi
ˮYüksekdağ, aynı fiilden dolayı iki defa yargılanıyorˮ

Önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağʹın tutuklu yargılandığı duruşma yarın Ankaraʹda görülecek. Basın toplantısında konuşan avukat Sezin Uçar, ˮYüksekdağʹın yaşadığı hukuksuzluklar siyasal rejimin yargı üzerindeki dolaysız etkisidirˮ dedi.

 

Avukat Ezgi Güngördü ise ˮYüksekdağ, aynı fiilden dolayı iki defa yargılanan, dahası aynı fiil nedeniyle hakkında iki tane tutuklama kararı verilen tek siyasetçidirˮ ifadelerini kullandı.Yüksekdağʹın avukatları ile HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, HDP Genel Merkeziʹnde basın toplantısı düzenledi. Yüksekdağʹın tutuklu yargılandığı duruşmanın yarın (14 Temmuz Salı) Ankaraʹda görüleceği hatırlatıldı.

 

Bianetʹte yer alan habere göre açıklamada ilk olarak Avukat Sezin Uçar söz aldı. İktidarın siyasal restorasyonunu ağırlıklı olarak hukuk üzerinden gerçekleştirdiğini belirten Uçar, böylesi dönemlerin en tipik özelliğinin siyasal yargılamalar olduğunu kaydetti ve söyledi: ˮYüksekdağ başta olmak üzere HDPʹli tüm seçilmişler nezdinde yapılan yargılamalar esasta siyasal özgürlüklere yöneliktir. Müvekkilimiz de siyasi faaliyetlerinden kaynaklı yargılanıyor. Türkiyeʹde eşi benzeri az bulunan uygulamalarla karşı karşıya geldi.ˮ

 

ˮMilletvekili olarak katıldığı etkinliklerle suçlanıyorˮ

Avukat Ezgi Güngördü ise özetle şöyle konuştu: ˮYüksekdağʹın tutuklu olarak yargılanmaya devam ettiği davada suçlamalara gerekçe olarak eş başkanı olduğu HDPʹnin siyasi faaliyetleri çerçevesinde yapmış olduğu miting konuşmaları, il/ilçe parti binası açılışlarında yaptığı konuşmalar, basın mensuplarıyla yaptığı röportajlardaki ifadeler gösterilmiştir.

 

Bir diğer ifade ile müvekkilimize atfedilen tüm suçlamalar, Yüksekdağʹın milletvekili olarak katıldığı eylem ve etkinliklerde yaptığı konuşmalardan ibarettir. Müvekkilimiz Yüksekdağ, HDP Eş Genel Başkanı olarak yaptığı siyasi parti faaliyetlerini mahkeme kürsülerinde aynı kararlılık ve meşruiyetle savunmaktadır.ˮAvrupa İnsan Hakları Mahkemesiʹnin Selahattin Demirtaş&Türkiye kararı, Osman Kavala&Türkiye kararı, HDPʹli vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılarak tutuklanmasının başta ifade özgürlüğüne aykırılık olarak nitelendirildiği birçok ulusal ve uluslararası raporlara dayanarak bulunduğumuz tahliye talepleri reddedilmiştir. Bu noktada önemle belirtmek gerekir ki tüm tahliye taleplerimize matbu gerekçelerle, adil yargılanma hakkının ihlali olduğu yönündeki itirazlarımız ve ısrarlarımıza rağmen ret kararı verilmektedir. Dosyada bir sonraki duruşma 14 /07/2020 tarihinde (yarın) görülecektir.

 

ˮAynı fiilden dolayı iki kere yargılama olmazˮ 

ˮMüvekkilimiz Yüksekdağ, aynı fiilden dolayı iki defa yargılanan, dahası aynı fiil nedeniyle hakkında iki tane tutuklama kararı verilen tek siyasetçidir. Tutuklama kararına karşı her ay, ˮaynı fiilden dolayı iki kere yargılama olmazˮ (Non Bis İn İdem) ilkesi gerekçe gösterilerek itiraz yapılmakta olup tüm itirazlarımız matbu gerekçelerle reddedilmektedir. İlk itiraz sonrası verilen ret kararına karşı Anayasa Mahkemesiʹne başvuru yapılmıştır. Mayıs 2020ʹde Adalet Bakanlığı tarafından başvuru dosyasına görüş bildirilmiştir. Bakanlık görüşünde, soruşturma dosyasının 6-7-8 Ekim olaylarına ilişkin olduğu; ancak tutuklama gerekçesi olan suçlamaların farklı olması nedeniyle tutuklama tedbirinin meşru bir amacının bulunduğu ve ölçülü olduğu değerlendirilmiştir.ˮHatırlatmak isteriz ki ceza yargılamasında bir eylemin nitelendirilmesi değişebilir, ancak önemli olan eylemin kendisinin aynı kalmasıdır. Dolayısıyla müvekkilin tutuklama gerekçesi yapılan hukuki nitelendirmenin, yargılamanın devam ettiği dava dosyasındaki hukuki nitelendirmeden farklılık arz etmesi hukuka aykırılık durumunu değiştirmemektedir. Müvekkil zaten tutuklu yargılandığı fiiller nedeniyle yeniden tutuklu olarak yargılanmaktadır.

 

ˮHakkındaki AİHM başvurusunda henüz karar çıkmadıˮ

ˮMüvekkilimiz Yüksekdağ hakkında AİHM önünde olan ihlal başvurusuyla ilgili henüz bir karar verilmemiştir. Müvekkilin özgürlük ve güvenlik hakkı bakımından süre giden bir ihlal söz konusu olmakla birlikte, bu durum Yüksekdağʹın tutukluluğunun devamı bakımından bir gerekçeye dönüşmemelidir. Demirtaş hakkında verilen AİHM kararı, tüm vekiller bakımından da bağlayıcıdır ve müvekkilimiz Yüksekdağʹın özgürlüğü yönünde bir karar verilmelidir.

 

ˮSağlık durumu iyi, morali yerindeˮ

ˮMüvekkilimizin Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi şartlarından da bahsetmek isteriz. Pandemi tedbirleri kapsamında aile ve avukat görüşleri kapalı olarak yapılmaktadır. Eylül 2019ʹda alınan bir kararla, kitap ve süreli yayınlar sadece doğum günü ve bayram gibi özel günlerde gönderilebilmektedir. Hapishaneden gönderilen mektup ve fakslara keyfi bir biçimde sansür uygulanmakta, en küçük olay dahi disiplin cezasına konu edilmektedir. Figen Yüksekdağʹın sağlık durumu iyi, morali her zamanki gibi yerindedir.ˮ 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ˮYüksekdağ,, aynı, fiilden, dolayı, iki, defa, yargılanıyorˮ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1