Haber Detayı
17 Ağustos 2020 - Pazartesi 21:37
 
Trumpʹın eski danışmanı John Bolton anlattı: Rahip Brunson nasıl serbest bırakıldı?
- Haberi
Trumpʹın eski danışmanı John Bolton anlattı: Rahip Brunson nasıl serbest bırakıldı?

ABD Başkanı Donald Trumpʹın görevden alınan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Ağustos 2018ʹdeki kur krizinin ardından Türkiyeʹde tutuklu bulunan rahip Andrew Brunsonʹun serbest bırakılma sürecini anlattı.

 

Bolton, ˮErdoğan tarafından rehin olarak kullanıldığını düşünüyoruzˮ dedi.Gazeteci İbrahim Haskoloğluʹna konuşan eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Halkbank davasından, Türkiyeʹde darbe girişimine yardımcı olmak suçlamasıyla tutuklanan ve hakkında müebbet hapis istenen ABDʹli rahip Andrew Brunsonʹun serbest bırakılmasına kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Bolton, Brunsonʹun Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ˮrehinˮ olarak kullanıldığını düşündüklerini ifade etti. 

 

ˮErdoğan tarafından rehin olarak kullanıldığını düşünüyoruzˮ

ˮTürkiye ilk olarak Brunsonʹu serbest bırakmadı. Sonra Erdoğan serbest bıraktı. Ne oldu?ˮ Sorusu üzerine Bolton, şu ifadeleri kullandı: ˮRahip Brunsonʹun Erdoğan tarafından rehin olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Türkiyeʹye uygulanan yaptırımlar dövizin değerini çok önemli ölçüde artırıyordu. Erdoğan bunun Türkiye için kötü sonuçlanacağını anladı. Bu nedenle Brunsonʹun serbest bırakılmasına izin vermenin bir yolunu buldu. ˮHalkbank davasıyla ilgili olarak ˮErdoğan ve ailesinin Halkbank ile iş ilişkilerinin olduğu yazıldı. Bu bize muhtemelen neden Erdoğan ve ailesinin banka konusunda neden bu kadar endişelendiğini anlatıyorˮ diyen Bolton, Fethullah Gülenʹin iadesi konusunda ise ˮTürk hükûmeti bilgi sağladı fakat iade için yeterli seviyede değildiˮ diye konuştu.

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Trumpʹın, eski, danışmanı, John, Bolton, anlattı:, Rahip, Brunson, nasıl, serbest, bırakıldı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1