Haber Detayı
04 Temmuz 2020 - Cumartesi 22:58
 
TBMM Başkanlığıʹndan Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusu
- Haberi
TBMM Başkanlığıʹndan Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusu

TBMM Başkanlığınca, Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil hakkında ˮTBMMʹyi alenen aşağılamaˮ, ˮhakaretˮ ile ˮhalkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamaˮ suçlarından soruşturma başlatılması talebiyle suç Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına duyurusunda bulunuldu.

 

TBMM Hukuk Hizmetleri Başkanı Avukat Celalettin Gürses tarafından verilen suç duyurusudilekçesinde, Özdilʹin bugünkü ˮBaroların ne işi var TBMMʹdeˮ başlıklı köşe yazısında, TBMMʹyi ve milletvekillerini doğrudan hedef alan, hakaret içerikli, TBMMʹyi ve milletvekillerini küçük düşürme amaçlı ifadeler kullandığı belirtildi.ˮHırsızlık yapıldığını bizzat TBMM başkanları açıklıyorˮ ifadelerini kullanmıştı.

 

Özdilʹin yazısında, ˮTBMMʹnin sağlık faturalarında sayın milletvekillerimiz tarafından hırsızlık yapıldığını bizzat TBMM başkanları açıklıyor.ˮ şeklinde bütün TBMM üyelerini açıkça ˮhırsızlıkˮ ile itham eden gerçeğe aykırı isnatlarda bulunduğu ifade edilen dilekçede, hem TBMMʹnin manevi şahsiyetine hem de Anayasaʹnın verdiği yetkiyle kamu görevlerini yerine getiren Meclisin bütün üyelerine hakarette bulunulduğu vurgulandı.

 

Dilekçede, TBMM üyelerinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikteki bu beyanları nedeniyle Özdilʹin kamu görevini yerine getiren tüm milletvekillerine karşı suç işlediği savunuldu. ˮHalkı kin ve düşmanlığa tahrik maksadıˮYılmaz Özdilʹin fiil ve eylemlerinin yalnızca bu suçlarla sınırlı da olmadığı belirtilen başvuruda, ˮTBMMʹde görüşülmekte olan bir kanun teklifi süreci göz önünde bulundurulduğunda, bu konuyla hiçbir ilgisi bulunmayan farklı konuları bir araya getirerek TBMMʹye ve milletvekillerine karşı halkı kin ve düşmanlığa tahrik maksadıyla söz konusu yazının yayımlanmış olduğu da ortadadır.ˮ ifadesine yer verildi.

 

Dilekçede, Özdilʹin TBMM ve heyet halinde kamu görevini yerine getiren milletvekillerine yönelik bu haksız ve hukuka aykırı eylemlerinin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı, TBMMʹnin manevi şahsiyetine ve milletvekillerinin kanunlarla korunan kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği belirtildi.Anayasal bir kurum olarak TBMM ve milletvekillerine yönelik bu haksız saldırıların, hiçbir demokratik hukuk düzeninde koruma görmesinin mümkün olmadığına işaret edilen başvuruda, Özdil ve Sözcü gazetesinin sorumluları hakkında Türk Ceza Kanunuʹnun 301. maddesinde düzenlenen ˮTBMMʹyi alenen aşağılamaˮ, 125. maddesinde düzenlenen ˮhakaretˮ ve 216. maddesinde düzenlenen ˮhalkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamaˮ suçlarından resen yürütülecek soruşturma neticesinde kamu davası açılması talep edildi. 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: TBMM, Başkanlığıʹndan, Yılmaz, Özdil, hakkında, suç, duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1