Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 23:47
 
Selahattin Demirtaşʹın avukatlarından tahliye başvurusu
- Haberi
Selahattin Demirtaşʹın avukatlarından tahliye başvurusu

4 Kasım 2016ʹdan bu yana tutuklu olan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaşʹın avukatları, Demirtaşʹın tahliyesi için başvuruda bulundu. Tahliye başvurusu için Anayasa Mahkemesiʹnin Demirtaşʹla ilgili verdiği hak ihlali kararı gerekçe gösterildi.

 

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaşʹın avukatları, tahliye dilekçelerini Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğiʹne iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığıʹna verdi. Dilekçede, Demirtaşʹın, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada 2 yıl 10 ay tutuklu kaldığı belirtildi.

 

Davadaki temel isnatlardan birinin 6-8 Ekim 2014ʹteki olaylar olduğu ifade edilen dilekçede, mahkemenin 2 Eylül 2019ʹda Demirtaşʹın tahliyesine karar verdiği belirtildi. Anayasa Mahkemesi Demirtaşʹla ilgili oybirliğiyle ʹihlalʹ kararı verdi, ancak özgürlük yolunu açmadı. Demirtaşʹın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında da 20 Eylül 2019ʹda tutuklandığı kaydedilen dilekçede, bu dosyadaki isnatlarla yargılandığı davadaki isnatların aynı olduğu savunuldu.

 

Demirtaşʹın tutuklanmasına karar verilen soruşturma dosyasında şüpheli olamayacağı, zira aynı suçlama nedeniyle hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın açıldığı savunulan dilekçede, ˮMüvekkilin halen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı dosya kapsamıyla aynı olay gerekçe gösterilerek yeniden tutuklanması ve Anayasa Mahkemesiʹnin 9 Haziran 2020 tarihli kararla müvekkilin makul süreyi aşan tutukluluğu nedeniyle verdiği hak ihlali kararı birlikte nazara alınarak özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal eden bu tutukluluk durumuna son verilmesini talep ederizˮ ifadeleri yer aldı.

 

Ne olmuştu?

Dokunulmazlıkları kaldırılan eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Kasım 2016ʹda, ˮsuç işlemek amacıyla örgüt kurmakˮ, ˮterör örgütü üyesi olmakˮ, ˮsilahlı terör örgütüne üye olmakˮ, ˮörgüt adına suç işlemekˮ iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.Demirtaş, Ankara 19ʹuncu Ağır Ceza Mahkemesiʹnce ˮterör örgütü yöneticiliğiˮ, ˮterör örgütü üyesi olmakˮ, ˮterör örgütü propagandası yapmakˮ, ˮToplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasıʹna muhalefetˮ, ˮhalkı kin ve düşmanlığa alenen tahrikˮ, ˮhalkı kanunlara uymamaya tahrikˮ, ˮsuç işlemeye tahrikˮ, ˮsuçu ve suçluyu övmeˮ suçlarından tutuklu olarak yargılanıyordu.Ankara 19ʹuncu Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Eylülʹde, üç yılı aşkın süredir cezaevinde olan Demirtaş hakkındaki dosyanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesiʹnde (AİHM) görülmeye başlamasına çok az bir zaman kala oybirliğiyle tahliye kararı vermişti.

 

Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Demirtaşʹın avukatlarının cezaevindeki süreleri hesaba katarak derhal tahliye edilmesi talebine karşılık, ana dava dışındaki başka bir davadan dolayı tutuklanmasını talep etmiş, böylece Demirtaşʹın tahliyesi engellenmişti.Demirtaşʹın bireysel başvurusunu karara bağlayan Anayasa Mahkemesi, Demirtaşʹın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesiʹndeki dava kapsamındaki tutukluluğunun makul süreyi aştığına, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetmiş ve kendisine 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar vermişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Selahattin, Demirtaşʹın, avukatlarından, tahliye, başvurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1