Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 22:16
 
Hava-İş: Türk Hava Yolları pilot maaşlarını yarı yarıya azaltmayı planlıyor
- Haberi
Hava-İş: Türk Hava Yolları pilot maaşlarını yarı yarıya azaltmayı planlıyor

Türk Hava Yollarıʹnın pilot maaşlarını yarı yarıya düşürmeyi, diğer çalışanlarının ücretlerini de azaltmayı planladığı bildirildi.

 

Bloombergʹin haberine göre, Hava-İş Sendikası, koronavirüs salgını nedeniyle filosunun büyük kısmını yerde tutmak zorunda kalan şirketin, mali durumunu düzeltmek için bu yola başvurduğunu söyledi. Bloombergʹe konuşan Hava-İş Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, şirketin 2018ʹde, TLʹnin dolar karşısında yüzde 28 değer kaybetmesi üzerine yaptığı yüzde 50ʹden fazlalık zammı geri almayı planladığını belirtti. Tatlıbal ˮBiz konuşmaya hazırız ama üyelerimizin onay vermediği herhangi bir şeyin altına imza atmayacağızˮ dedi.

 

Türk Havayollarıʹnın personeline yolladığı bir e-postada paydaşlar ve çalışanların, maliyetleri azaltmak için ˮdaimi önlemlerˮ alması gerekeceğinin vurgulandığı belirtildi.E-postada ayrıca sendikaya, yeni maaş düzenlemeleriyle istihdamı korunamın mümkün olabileceğinin söylendiği ifade edildi.Tatlıbal ise ˮHenüz resmi bir teklif almadık ama yönetimin toplu sözleşmedeki maaş koşullarını ve sosyal hakları rafa kaldırmak istediğini anlıyoruz. Şirketin batmasını istemiyoruz ama personelden tasarruf son çare olmalıˮ dedi.Hava-İş Türk Hava Yollarıʹnın 30 bin çalışanının yaklaşık dörtte üçünü temsil ediyor.

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Hava-İş:, Türk, Hava, Yolları, pilot, maaşlarını, yarı, yarıya, azaltmayı, planlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1