Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 15:04
 
DİH' dan ''Polis ve bekçi şiddeti son bulsun.!'' çağrısı
STK Haberi
DİH' dan ''Polis ve bekçi şiddeti son bulsun.!'' çağrısı

Kovid-19 tedbirlerine yönelik sokağa çıkma yasaklarının uygulanması nedeniyle polis ve bekçilerin vatandaşlara karşı uyguladığı şiddetlerde artış yaşanıyor.

 

Demokrasi için Hukukçular (DİH) yazılı açıklama yayımlayarak "Bayram günü kendilerini en güvenli hissetmelerini gereken yer olan evlerinin önünde, ailelerinin yanında kişileri darp edip insanlık onurunu ayaklar altına alma rahatlığı ve cüretini gösteren polisler en ağır ceza ile cezalandırılmalıdır.  Siyasi iktidar, suç işleyen polise sahip çıkan açıklama ve uygulamalara son vermelidir" dedi.

 

Çorlu'da evlerinin önünde oturanlara yönelik polis şiddetini ve Ankara Etimesgut’ta çöp dökmeye çıkan bir gencin dövülmesinin yer aldığı açıklamada Nusaybin’de polisin havaya ateş açarak sokakta oynayan çocukları kovalaması ve Adana’da polis tarafından göğsünden vurularak öldürülen Ali El Hemdan hatırlatıldı.

 

Toplumun tüm kesimlerinin polis şiddetinden nasibini aldığını belirten Demokrasi için Hukukçular, polislerin siyasal iktidardan cesaret aldığına vurgu yaptı. 

 

POLİS CESARETİNİ SİYASİ İKTİDARDAN ALMAKTA

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun HDP Genel Merkezi önünde uğradığı polis şiddetine dair "Bir milletvekili, ülkenin başkentinde, basının, yurttaşların gözü önünde güpegündüz polisler tarafından tartaklanmıştır. Sıradan bir polis memuru, milletvekilline saldırma cesaretini hukuktan değil siyasi iktidardan almaktadır" diyen DİH, İzmir’deki bir camiden Çav Bella çalınması sonrası siyasi iktidarın kullandığı dili eleştirdi.

 

DİH, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 'O şahsı buluruz, caminin yanına götürür ezanı da dinletiriz' şeklindeki hukuk dışı yöntemleri meşrulaştıran açıklamaları, görev ve yetkilerinin dışına çıkma hususunda polise cesaret vermektedir" dedi. 

 

NERDE NE OLMUŞTU?

  1. Eyüp ve Sultangazi’ den polis şiddeti görüntüleri geldi.

 

  1. Çorlu'da polisin yurttaşı darp ettiği görüntüler kameraya yansıdı.

 

  1. Ankara'da bekçi şiddeti: Çöp dökmeye çıkan genç darp edildi, ailesine gaz sıkıldı.

 

  1. Zeytinburnu' da ki çocuğa yönelik polis şiddeti tepki çekti.

 

  1. Keşan'da sokakta içki içenlere müdahale eden polis vatandaşa gaz sıktı.

 

  1. Kadıköy'de kuryeyi darbeden polis görevden uzaklaştırıldı.  

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİH', dan, ''Polis, ve, bekçi, şiddeti, son, bulsun.!'', çağrısı, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1