Haber Detayı
06 Aralık 2020 - Pazar 13:55
 
Çok başlılık KAI toplumunu öğüten bir değirmenden farksız!
STK Haberi
Çok başlılık KAI toplumunu öğüten bir değirmenden farksız!

KAISİAD' ın temeli 2010 yılında İstanbul/Şişli'de Süreyya Cinik'in başkanlığında atıldı. Ardahan dernekler federasyonu ARDA-FED' inse  yine 2010 yılı sonbaharında  Güven Doğruyol başkanlığı ile başladı.

 

Gerek Ardahan Dernekler  Federasyonu ARDA-FED ve gerekse KAI'li işadamlarının bir araya gelerek oluşturdukları KAISİAD'ın kuruluş hedefleri birbirlerine benzerlik arz eder.

 

Amaç ve hedef, Kars-Ardahan-Iğdır'ın söz konusu olduğu Kuzeyanadolu bölgesine yönelik güçlü bir LOBİ çalışmasını ortaya koymaktı elbette.  Özellikle son dönemde Fakir Yılmaz'ın başkanı olduğu ARDA-FED  bu anlamda iddialı çıkışlarla misyonunu güçlendirme çabası olsa da kurumun başarı şansı yok denecek düzeyde sönük kaldı. Bu iki STK'nında ileride varlıklarının sönük kalmasında rol oynayan başlıca iki unsurdan  biri Fakir Yılmaz diğeri ise işadamı Orhan Gökçe olduğu iddiadan öte acı bir gerçektir.   

 

Kuruluş yılı itibariyle KAISİAD Yönetim Kurulunu oluşturan isimler arasında genel anlamda tutarlı ve güvenilir isimler olsa da sadece iki unsurun bu yönetimde rol alması ileri aşamada süreci baltalamaya yetecekti aslında. KAISİAD yönetim kurulunda aşağıda yer alan isimlerden oluşmaktaydı ki, o yönetimdeki iki hatalı ismin kimler olduğu ile ilgili yorum hakkını bu yazıyı okuyanlara bırakmak kanımca daha uygun düşer.!

 

Süreyya ÇİNİK Başkan, Ahmet DEMİRBAŞ Bşk Yrd, Sefer KARAKOYUNLU Bşk Yrd, Hüsnü BEDİROĞLU Genel Sekreter, Nurettin YILMAZ, Cemal AVCI, Veysel ÇAMLI, Gülsen EKİNCİ, Kazım GÖKDAĞ, Mehtap KILIÇ, Özkan GÖKÇE, Rahşan BUKNİ ULUS,  Abdullah ADIMAN, Aytekin AĞBULAK olarak belirlenen bu isimler nispeten hatırı sayılır bir performans ortaya koysalar da bir olağan kongrede daha sonra üye kazanımıyla KAISİAD' a dahil olan Orhan Gökçenin bu kurumda en başta Süreyya Cinik olmak üzere emeği geçen bir çok iyi niyetli ismin kaybolmasında azımsanmayacak role sahip olmakla birlikte KAISİAD' ı bitiren son adam olma yolunda o günden bugüne büyük bir başarı elde edeceğini elbette ki kimse tahmin edemezdi.!

 

Yöremiz ileri gelenlerince genel anlamda STK'lar oluşturulurken hedef belirlemede bir takım eksiklikler, noksanlıklar söz konusu olduğunda çok başlılık kaçınılmaz olmakta. İstanbul/KAISİAD bu anlamda en belirgin örneklerdendir ki, onursal başkan Süreyya CİNİK döneminde faaliyetlerinde doruk noktasına ulaşan bu STK'nın yönetimini adeta metazori elde eden işadamı Orhan Gökçe ile birlikte İstanbul KAISİAD işlevini kaybetmesi bir yana Bursa KAISİAD, Gebze KAISİAD gibi her biri ayrı telden çalan kurumlar varlığı bu dönemde hissedildi. Bireysel anlamda cereyan eden çıkışlar neticesinde toplumsal hedefler sekteye uğradığından o dönemde birleşmektense çok başlılık tercih edildi.

 

Günümüzde İstanbul'dan sonra Gebze ve Bursa olmak üzere aynı isimde üç derneğin olduğu KAISİAD'ların  amaç ve hedefleri sözde aynı olmasına karşılık yöre bütünlüğünden yoksun, kişisel hedeflerin söz konusu olduğu birer yapılanma olarak karşımıza çıkmaktalar.

 

​Amacımız kişileri hedef almak değil ancak, adı ne olursa olsun STK'ların oluşum süreçlerinde sözde yöre insanının bütünlüğü ilkesinden hareketle var olan KAISİAD'ların ve ARDA-FED'lerin  her biri timsah gözyaşları ile varlıklarını sürdürdükleri gerçeğini de kimse göz ardı edemez!..

 

TIKLAYIN; İSTANBUL KAISİAD FACEBOOK VE İŞ ADAMI SAİT ÜSTÜNDAĞ İSTANBUL KAISİAD’DAN İSTİFA ETTİ 

(İlyas Yıldız)

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çok, başlılık, KAI, toplumunu, öğüten, bir, değirmenden, farksız!,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1