Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 19:32
 
Baharın müjdecisi 'Çiriş' Otu Muşta geçim kaynağı
Dağlık alanlarda yetişen ve baharın müjdecisi olarak bilinen "Çiriş" otu, Muş'ta vatandaşların geçim kaynağı oldu.
Sağlık Haberi
Baharın müjdecisi 'Çiriş' Otu Muşta geçim kaynağı

Dağlık alanlarda yetişen ve baharın müjdecisi olarak bilinen "Çiriş" otu, Muş'ta vatandaşların geçim kaynağı oldu. 

 

Bahar mevsiminin kendini iyice htirmesiyle, dağlarda yetişen ve şifalı olarak bilinen bitkiler, yavaş yavaş tezgahlarda satılmaya başlandı. 

 

Yelalan köyünde vatandaşlar, baharın müjdecisi olarak bilinen otlardan "Çiriş"i toplamak için yoğun mesai harcıyor.

 

Yüksek kesimlerde topladıkları otları atlarla ilçe merkezine getiren vatandaşlar, kilosunu 2 liradan satışa sunuyor.

 

Köy Muhtarı Suphi Yaşlı, ilkbaharla beraber köydeki vatandaşların "Çiriş" toplamaya başladığını söyledi.

 

Bazı yörelerde "Güllük" olarak isimlendirilen bitkinin iyi bir gelir kaynağı olduğunu anlatan Yaşlı, "Köyümüzde başta kadınlar olmak üzere çok sayıda vatandaş 5 kilometre uzaklıktaki dağlarda bu otu topluyor. Çiriş yemeklerde kullanılıyor. Bunu tüccarlara satarak para kazanıyoruz. Tüccarlar da İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde piyasa sunuyor. Bu bitki köyümüze iyi bir gelir sağlıyor. Birçok genç kızımız bu otu satarak çeyizini hazırlıyor. " dedi.

 

Yakup Yaşlı da her gün üç kez yüksek kesimlerden ot taşıdığını belirterek, "Köylüler her sabah erken saatlerde başlayarak akşam saatlerine kadar bitki topluyor. Günde 300 kilogram topladığım bitkiyi kilosunu 2 liradan satıyorum. Kurutup kışın da kullanabiliyoruz. Bizim için iyi bir gelir haline geldi." diye konuştu.

 

Çiriş Otunun Faydaları

Çiriş otu; bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan koruyor, sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlıyor, saç dökülmelerini azaltıyor, saç köklerinin daha güçlü olmasına destek oluyor.

 

Baharın gelmesiyle etraf yeşilleniyor, doğa o derin kış uykusundan uyanıyor, faydalarından doya-doya yararlanabilecek çeşit-çeşit sağlıklı bitkiler tekrar hayatımıza giriyor.

 

Birçok kişi tarafından bilinen bitkilerin dışında çok bilinmeyen, gizli kalmış bitkileri araştıran Yemek.com, baharın gelmesiyle tezgahlarda yerini alan gizli sağlık deposu çiriş otu hakkında merak edilenleri derledi.

(ANONİM)

 

Kaynak: Editör: İlyas Yıldız
Etiketler: Baharın, müjdecisi, 'Çiriş', Otu, Muşta, geçim, kaynağı,
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-45601042-1